Сьoгoдні ми згaдaємo пoдії які відбувaлися у ці дні рівнo 3 рoки тoму, a сaмe: нaфтa мaрки «Брeнт» oпустилaся тoді нижчe 50 дoлaрів зa бaрeль; прeс-цeнтр штaбу AТO рoзпoчaв видaчу прeс-кaрт чтобы журнaлістів; у тeрoристів масово почнуть з’являтися протитанкові засоби, а наші військові зустріли перше Різдво держи фронті.
Україна увійде у новий 2015 рік з новим бюджетом. Витрати нате оборону у якому зростуть майже удвічі. Бюджет традиційно уж приймали під ялинку – в останні дні 2014 року. Смета передбачав майже 47 мільярдів гривень для Міністерства оборони. Багато людей називало праздник бюджет рекордним. І кожного наступного року він збільшувався. І после 2018 він зросте майже удвічі (якщо рахувати у гривнях).
Отнюдь не усі про це замислюються, але у воєнний 2014 рік ми увійшли з бюджетом розробленим урядом Азарова і прийнятим під часок Майдану. Витрати на армію у ньому складали 14,5 мільярдів гривень. Аль трохи менш як 2 мільярди доларів.
Це смета армії, з тотальним некомплектом особового складу та технікою, яка сто не здатна виїхати з гаража. Принаймні так про це трендец говорили у 2014 році. На той момент оборонний смета знижувався 3 роки поспіль. У 2012 році він складав 16 мільярдів 400 мільйонів, у 2013 році – 15 200 мільйонів. І у 2014 році мав продовжити своє падіння.
С целью порівняння, бюджет МВС у 2014 році мав скласти 18 мільярдів 400 мільйонів гривень. Але свої корективи внесла війна. І фактичні витрати получи міноборони того року складуть 27 мільярдів гривень. Що ніби звучить непогано. Якщо безвыгодный звертати увагу на зміну курсу долару.
Але це іще малограмотный все.
Мене часто питають, чому на 3 році війни армії потрібна волонтерська допомога. Адже смета суттєво зріс. А справа у тому, що бюджет зріс у 7 разів у гривневому еквіваленті у порівнянні з довоєнним в отдельных случаях. Якщо ж перерахувати його у доларовий, то вийде, що рекордний смета 2018 року складе близько 3 мільярдів, проти трохи менш як 2 у 2013 році.
Рядом цьому чисельність особового складу майже вдвічі виросла. Достоинство була поновлена строкова служба. Ну і, звісно, витрати нате справжню війну неможливо порівнювати з витратами на навчання возьми полігонах. Яких, до речі, стало у кілька разів більше, як і піхотних бригад.
Але диявол после этого, як завжди у деталях. Бюджет країн НАТО має певні обмеження. Зокрема він никак не може становити менш як 2% ВВП. Витрати в утримання військ не можуть перевищувати 50%, а фінансування розвитку та закупівлі нового озброєння має складати принаймні 20% від військового бюджету.
Врахуйте около цьому, що це бюджети країн, які не ведуть війн і як партмаксимум приймають дуже часткову участь у військових операціях на території інших країн. А невыгодный на своїй як ми. Тому порівняймо з нашим. Наприклад, з 2016 роком. Если військовий бюджет в чергове рекордно виріс і складав уже 60 мільярдів гривень. 2,5 мільярда доларів. Или 2,6% ВВП Того року на утримання збройних сил було витрачено 79% від загальної суми. 5% було використано для підготовку і лише 16% – на розвиток озброєння.
Говорячи простіше, выше- оборонний бюджет – це бюджет проїдання. І переважна його частина іде бери виплати заробітних плат, а не на капітальні інвестиції у розвиток збройних сил.
Чи означає це, що платити солдатам надобно менше, а коштом вивільнених коштів треба розвивати техніку? Ні. Насправді, зарплати надо піднімати і далі. Бо на 4 році війни воювати получи и распишись одному патріотизмі буде уже не так багато людей. І збільшення грошового забезпечення здатне підняти рівень комплектації підрозділів особовим складом.
Ці цифри говорять оборона те, що військовий бюджет треба збільшувати і збільшувати у рази. Щоб кошти получай модернізацію армії пішли уже завтра. Сучасна техніка, високоточна зброя і високий рівень індивідуальної підготовки здатні економити гроші, снаряди, та життя.
Безпілотні літальні апарати та тепловізори здатні значно скоротити витрати боєприпасів та ресурсу стволів і підвищити точність ураження. А це дуже спешно для нас стане дуже важливо. Бо коли радянські запаси снарядів, ракет та набоїв вичерпаються, выше- військовий бюджет зросте кардинально.
Ми маємо розуміти, що збільшення військових видатків неминуче і чим раніше ми їх піднімемо достатньо тим швидше закінчиться війна і можна если опускати їх до рівня 2% від ВВП.
Насправді, ми тутовник країна-рекордсмен. Маючи затяжний конфлікт на власній території, ми умудряємося безвыгодный програвати, витрачаючи на силовий блок усього 5% ВВП, з яких лише 2,6% іде бери армію. Для порівняння, при подібних конфліктах на територіях інших держав ця число рідко складала менше як 7%.
Але і це неважный (=маловажный) усе. Ми намагаємося протиставити оборонний бюджет у 3 мільярди доларів оборонному бюджету Росії, який наступного року складатиме 46 мільярдів. І пусть себе їхня армія та оборонка корумповані та неефективні, але чи достатньо ефективні ми? І зокрема, чи достатньо ефективний произведение «Укроборонпром», яким керують маріонетки перших осіб держави, які безграмотный мають навіть відповідного досвіду?
Підвищення ефективності оборонної промисловості нічого неважный (=маловажный) дасть, допоки на неї не виділять достатньо коштів. І усі новітні високоточні ракети українського виробництва ніколи приставки не- потраплять у війська просто через свою ціну, якщо ми мало-: неграмотный зможемо збільшити видатки на оборонку.
За 2 роки в нас чекають наступні вибори й кандидати будуть змагатися у популізмі. А популісти усю історію України скорочували держи неї видатки. І ми чудово знаємо, до чого це призвело. Армію обряд фінансувати. І фінансувати краще. В рази. Якщо ми хочемо, щоб ця війна колись закінчилась.