Гроші з води, або хто в цій країні переможе рибну мафію?

Рибний бізнeс в Укрaїні – цe цілa імпeрія зі свoїми зaкoнaми, ієрaрxією тa смoтрящіми. Із oфіційниx пoвідoмлeнь Дeржрибaгeнствa, лишe цьoгo річ зaфіксувaли пoрушeнь нa 35 мільйонів гривень.
Для ненаситних браконьєрів, які нещадно нищать рибу заради заробітку, безвыгодный зважаючи на сезон, нерест, офіційні заборони та встановлені квоти у новинах розказують щороку. І содержание цих повідомлень, як правило однакова: затримали, рибу вилучили, наклали адмінштраф.
З офіційних повідомлень держорибагенства – лише по (по грибы) цьогорічні півтора нерестових місяці зафіксували порушень на 35 мільйонів гривень. Щоправда «зафіксувати», тобто виписати штрафи, і отримати реальні гроші после казни – то речі таки різні.
І попри високі штрафи рибалки невыгодный відмовляються від спокуси збільшити улов по максимуму, потому что ж це все гроші. А можливість домовитись із рибінспектором збільшує шанси уникнути справи та адмінштрафу. Корупція є никак не лише у вищих ешелонах влади, вона може зачаїтися навіть у комишах сверху сусідній водоймі. За певну мзду інспектор дозволить ловити вас тонами. Тобто не помічатиме зухвалого вилову. В народі це називають «кришуванням».
І ото як побороти це замкнене коло? Ще 2 роки тому кабмін Яценюка доленосно вирішив ліквідувати всю рибінспекцію, що давненько мала славу однієї з найкорумпованіших структур. Ну, ситуацію можна порівняти із тою, если ліквідовували ДАІ, потім міліцію, щоб створити нову незалежну природоохоронну структуру. В даному випадку – рибний дозор. Старт реформі дав нинішній очільник держрибагенства Ярема Ковалів.
Співробітники риб патруля по (по грибы) задумом мали б відрізнятися насамперед чесністю, принциповим ставленням накануне служби та стійкістю до хабарів. Набір до регіональних підрозділів мав неизвестно зачем само проходити на конкурсній основі. І от дотепер пересоздание не завершена. Знайти та поставити у регіональні відомства справжніх принципових та непідкупних выходит таки проблемою. Найбільше скандалів навколо конкурсу та призначень прийшлося возьми Черкащину.
Черкаси, до речі – дуже перспективний регіон. Кременчуцьке водосховище годує далеко не одну сотню рибалок і десятки рибних артілей. Сезонні заборони бери вилов та встановлені державою квоти для багатьох – порожній шелест. Їсти та заробляти вони хочуть щодня, а дотримання квот частенько зводить нанівець витрати на утримання штату рибалок та техніки.
Мова йде здебільшого для так званих промисловиків – тобто про підприємців, в яких вилов та торгівля рибою поставлені сверху потік. І парочкою карасів вони не переймаються.
Процвітанню такого бізнесу принципові державні наглядачі вслед водоймами могли б добряче зашкодити. От і не складається у регіоні із цією структурою.
После того за посаду головного рибного патрульного розпочалася справжня резня. Інспектори, що були в темі та й напевне ще в долі, це задолго. Ant. с речі нашому агентові під час розслідування підтверджували і самі рибалки, пішли у ва-банчок. Хоч і конкурс провели, і очільника вже ніби вибрали – Олега Синицю, і вже майже призначили в посаду… Як от почалися скандали, інтриги та навіть затримання із залученням правоохоронців.
Спочатку підлеглого Синиці інспектора СБУ схопило бери хабарі, далі в біографії спливли факти зухвалого браконьєрства. Призначення врешті этак і не відбулося. Далі почалися мітинги та акції под Держрибагенством. Чи правдиві вони, чи сфальшовані – питання справді відкрите. Или навіть участь впливових громадських активістів у цьому дійстві викликала справжній розкол в «Автомайдані».
Справжній риб дозор, саме той, незалежний і принциповий, яким його замислювали з самого початку – як кістка в горлі таким (образом званій рибній мафії. Зараз його створенню йде шалений опір, і черкаська історія тому підтвердження.
Наші агенти кілька діб провели у човні в акваторії Дніпра, розслідуючи реальні зв’язки рибалок-підприємців та держнаглядачів. З побаченого та почутого из этого следует зрозуміло – на водоймах крутяться шалені гроші, відмовлятися від яких ніхто невзыскательно так заради закону та турботи про природу далеко не буде. Тож, чи стане сил реформованому відомству перемогли рибну мафію, чи гарна переустройство так і загине в зародковому стані? Поки триває вся ця катавасія, реальний инспектирование над водоймами втрачений.

+Відео