Інформація на вагу золота: як СБУ захищає від нас інформацію з відкритих джерел

Нoвoрічні святa нe минули спoкійнo. Пoки більшість укрaїнців підбивaли підсумки рoку, відкoркoвувaли шaмпaнськe тa зaгaдувaли бaжaння, СБУ тa прoкурaтурa шили спрaву нa прoгрaмістів прo нeсaнкціoнoвaний дoступ дo відкритиx джeрeл.
Це с правой стороны компанії «Ю-контрол», засновники якої спромоглися написати програму, яка об’єднує дані з відкритих державних реєстрів, показує, керівників, підписантів, бенефіціарів і їхні зв’язки між іншими юрособами.
Їхній средство – справді дуже корисний інструмент для перевірки реальних та сумнівних зв’язків деяких компаній.
І гус — завдяки саме йому ми виявляли – як чиновники чи депутати контролюють власний бізнес, посідаючи державні посади. Приблизительно, перевірити цю інформацію стало легше. Простежити прямі конфлікти інтересів – теж. І союз саме це, вочевидь, дуже когось нагорі бентежило.
Следовать допомогою електронної системи, яка завантажує та аналізує дані з державних реєстрів, і ми, і наші колеги зробили десятки розслідувань.
Звісно, головним фігурантам цих історій це було очевидно не до вподоби. Куди краще закрити всю інформацію относительно бізнес та статки. Особливо тих, хто розглядає державний смета як джерело збагачення а державну посаду – як інструмент.
Перед речі, спроби СБУ закрити такий неугодний ресурс почалися ще в березні цього року. Тоді в квартирах керівників компанії та в офісі провели обшуки, вилучили гроші та техніку.
Юконтролівців звинувачували ніби у втручанні у роботу автоматизованих систем. Адже у цілому інформація, яку програма виводить бери наші монітори, ніби відкрита та загальнодоступна.
Але головна претензія правоохоронців полягала у тому, що методи її збору – незаконні. Якщо спростити душа претензії правоохоронців до розробників програми – вони надто отдаленно зайшли. Усі відкриті реєстри — це в першу чергу інформація про персонального, а не роботизованого пошуку.
Насправді діставати одноосібно інформацію з реєстрів іноді важкувато – зазвичай надо реєструватися, вводити ідентифікаційний код, мейл, телефон, коди з смс – Водан запит по одній фірмі можна робити 10-15 хвилин, потім співставляти дані з кількох ресурсів. Получи це можуть піти години.
Програма зробить це и старый и малый за кілька секунд. Перші обшуки та слідчі дії до «юконтролу» відбулися ще в березні. А от підозру засновнику компанії Сергію Мільману вручили вслед пару днів до нового року, і вже на 2 січня призначили суд, аби обрати запобіжний захід.
Вслед за словами того ж Мільмана, підозру йому вручили несподівано, потому что до слідчих він йшов за запрошенням отримати вилучені ще навесні кошти кошти компанії. Якщо це сермяжная прав, то якось не по-джентельменськи.
До речі, активну позицію з цього приводу висловлює саме аспект «Ю-контролу», а от із табору правоохоронців – тиша. Голос вони подавали хіба у судовій залі. Та й навіть це засідання хотіли зробити закритим чтобы громадськості.
Насправді ця справа виглядає зовсім безлюдный (=малолюдный) як спроба держави захистити інформацію від хакерських атак віртуозних програмістів. Ні. Скриньку Пандори відкрили більше року тому. А тепер приблизительно хочуть закрити її в будь-який спосіб.
Ви ж пам’ятаєте, що відбулося, коль у публічний простір виклали декларації усіх держслужбовців та народних обранців? Звісно, у громадськості стався відвертий встряска від того, що наші можновладці ще тоді надекларували. А що поховали – знайти следовательно справді легше. Та й тут найхитріші винайшли лазівку.
СБУ засекретила декларації усіх своїх співробітників. Їхні доходи настільки таємні, що суспільству ради це краще не знати. І слухняне НАЗК підкорилося. Поперед речі, сам глава СБУ Василь Грицак запевняв журналістів – мовляв нема чого розслідувати, мільйонів у його підлеглих немає.
А навіть крихта тих журналістських розслідувань ради статки та зв’язки працівників СБУ вже довела – ховають недарма. Дорогі маєтки, представницькі автомобілі, рейнланд-пфальц в передмісті столиці. От приміром ми ж зовсім нещодавно розповідали оборона Петропавлівську та Софіївську Борщагівку під Києвом – це справжня резервація угоду кому) працівників СБУ. Хоча ні, громадськості так багато знати малограмотный варто.
До речі, нагадаю ще про одного маскувальника. Головний військовий обвинитель Анатолій Матіос теж ініціював вилучення з відкритого доступу декларації усіх своїх підлеглих. І найцікавіше – предварительно суду, в якому активісти Центру протидії корупції вимагають оприлюднення усіх цих документів, надав свою постанову, майже цельный текст якої навмисне замальований.
Це ж і дитині зрозуміло – від нас ховають вибухову інформацію, прикриваючись заходами безпеки. Це получай перший вигляд виглядає навіть смішно, з іншого боку дуже зухвало, відверто із нас намагаються зробити дурнів, але ж найогидніше – така кострубата конфигурация працює.
І навіть спроби громадських активістів у суді свести абсурдність приховування декларацій підлеглих Грицака та Матіоса досі без- завершились успіхом. Але увага, зараз в першу чергу по справи «Юконтрола».
Справа, яку як на мене навмисне вирішили активізувати саме у новорічний період, коль країна святкує, коли громадські активісти та журналісти – порос’їжджалися у відпустки. Аби зробити усе швидко, без зайвого галасу. Та, близко, не вийшло.
Захмарну заставу у 6 мільйонів суд зменшив давно 50 тисяч. Мільман та його адвокат налаштовані дуже оптимістично – вони запевняють – отримувати відкриту інформацію цілком аргументированно. Спосіб – справа вторинна. Головне, аби раптом не позакривали й наявні реєстри. Враховуючи прецеденти з деклараціями працівників СБУ та військової прокуратури – нічого виключати малограмотный можна. І за право знати правду варто боротися. Адже пирушка, хто володіє інформацією – володіє світом.

+Відео