Державні закупівлі – це основний варіант щодо державних і муніципальних установ здійснити пошук необхідних товарів чи робіт за необхідною вартістю. В Україні це реалізується за допомогою спеціального майданчика Prozorro, введеного в експлуатацію з 2016 року.
Що таке тендери чи державні закупівлі
Розшифровку поняття тендер можна розглянути як інноваційний спосіб реалізації оптового продажу продукції за допомогою мережі Інтернет. При цьому всі учасники цього процесу поділяються на дві ключові групи: замовник та постачальник.
Як замовник у торгах виступають територіальні або муніципальні підприємства, органи влади, організації або різні об’єднання, що мають державний капітал. Усі торги проводяться за допомогою відкритих торгів у рамках конкурсної програми в Інтернеті на спеціальному майданчику.
Постачальником може бути організація чи приватний підприємець. При цьому для входження на торги можуть мати різні назви: приватник, виконавець, підрядник чи підрядна організація.
Замовник заповнює заявку на товар на торговому майданчику. Постачальник бачить цю заявку та подають на неї відповідь за допомогою пропозиції. Після цього заявник обирає оптимальний варіант і укладає договір із відібраним кандидатом.
Сама по собі торгова площа виглядає як сайт, де розміщуються всі заявки на продукцію або сировину. Майданчики мають бути офіційними та акредитованими. Серед них можна назвати Українську Універсальну Біржу (УУБ)
https://www.ueex.com.ua/rus/ueex/sections-council/representatives-electric-power/. Вона має відмінну репутацію та має широкий вибір пропозицій.
Який порядок дій існує у системі Прозорро
Щоб процес проведення пройшов за всіма правилами, замовнику та постачальнику, необхідно виконати низку етапів. Вони повністю розкривають весь процес операції та є обов’язковими для виконання.
- На майданчику УУБ слід створити профіль кабінету з унікальним логіном та паролем.
- Оголошення створюється шляхом наповнення стандартної форми. Додатково прикріплюється тендерна документація та вказується вартість.
- У перші три дні замовник відповідає на запитання, а потім приймає заявки від постачальників. Після цього проводиться аукціон.
- Переможця система вибирає автоматично та відкриває прихований доступ до вартості, документації та інформації про постачальника. Після вивчення даних замовник може укласти договір, якщо його влаштовують умови та пропозиції.
- Завершення закупівлі проводиться після внесення до бази даних замовником відсканованого договору.
Цей регламент проведення є найпопулярнішим у цих процесах. Він має мінімальні витрати за часом не тільки на складання, а й на прийняття заявки. Перевагою державних закупівель є суттєва економія коштів, що виділяються з бюджету отримання товарів чи послуг. Як правило, тендер виграють компанії, які надають найбільш оптимальні умови, цінову політику та якість продукції. При обліку та виборі переможця беруться до уваги всі ці якості, а завдяки автоматизації виключено ризик фальсифікації чи просування будь-якої компанії.