Шкідливі звички є у кoжнoгo з нaс, інoді вoни шкoдять здoрoв’ю, інoді – світу нaвкoлo нaс. У тoму числі – і aвтoмoбілю. Aлe пoзбутися aвтoмoбільниx шкідливиx звичoк зoвсім мало-: неграмотный важко – треба просто дізнатися про них.
Числом правді кажучи, про шкідливість багатьох своїх манер ми что і не здогадуємось. І ще частіше нам зовсім неважко змінити свою поведінку, щоб никак не скорочувати передчасно ресурс вузлів і агрегатів. Придивіться до того, як ви керуєте машиною – можливо, нижче ми розповідаємо саме для вас.
1. Неправильні оберти двигуна
Далеко малограмотный всі водії стежать за обертами двигуна, їде автомобіль – і вячеслав Богу! А рух на надмірно низьких, як і на дуже високих оборотах, марно навантажує маза тертя двигуна і підвищує витрату палива. Розумний діапазон с целью сучасних моторів: 1800 – 3500 об./хв, під часик розгону ці цифри потрібно підвищувати на 1000 – 1500 об./мін. Рушати з місця також потрібно сверху оптимальних обертах – щоб автомобіль не смикався, але й приставки не- зривався з місця, як з катапульти. Це стосується лише машин з механічною трансмісією.
В (видах легковиків з приводом на передню вісь: рушати з місця подле вивернутих колесах треба вкрай оборежно. Інакше можна приблизити недешевий починка.
2. Рух з місця з вивернутими колесами
ШРУСи – шарніри приводу передніх коліс – дуже безлюдный (=малолюдный) люблять енергійних стартів з вивернутим кермом. Тому в одних водіїв ШРУСи служать 100 тис. км, а в інших – всі 200 тис., а між іншим, це найдорожча пентименто передньопривідного авто! Коли є необхідність почати рух саме з такого положення, потрібно уникати різких маніпуляцій з акселератором і педаллю зчеплення (-де вона є).
3. Вперед-назад
Не можна починати рух спервоначалу, коли машина котиться назад, і навпаки. Потрібно зупинити машину гальмом і потім вже включати потрібну передачу. В іншому випадку зчеплення і коробушка передач отримають надмірні навантаження. Деякі коробки-«автомати» виходять з ладу вже після кількох таких вправ.
4. Рычаг зчеплення
Не всі з нас правильно поводяться з педаллю зчеплення, затягуючи процес перемикання передач ли рушання з місця. А звичка стояти на світлофорі або в пробці з включеною передачею і витиснутим зчепленням нехитро згубна. Тим більше, що це може спричинити Происшествие. Між тим, що менший час витиснута педаль, тим довше выслужить корзина, диск і витискальний підшипник.
Якщо на дворі сильний зазимье, перші двійко кілометрів намайтеся їхати неквапливо, аби рухомі з’єднання підвіски прогрілися.
5. Навантаження в погода
При морозах нижче 15-200 С не можна зразу навантажувати автомобіль, як зазвичай. Мова безлюдный (=малолюдный) тільки про необхідність трохи прогріти двигун, потрібно прогріти також і коробку і в якійсь мірі – вузли підвіски. Амортизатори і гумо-металеві шарніри потрібно прогріти неспішної їздою, щоб робоча рідина і гума підвищили температуру. Загусла для морозі робоча рідина амортизаторів при швидкій їзді сообразно вибоїнах, наледях і бордюрах може пошкодити клапани і сальники амортизатора, а промерзла гума сайлент-блоків – передчасно почати тріскатися і руйнуватися. Тому в сильний заморозки перші кілометр-два потрібно рухатися не поспішаючи.
6. Буксувати в снігу чи багні
(до, не всі вміють правильно вибиратися зі снігу либо бруду, але це не означає, що потрібно довго і безглуздо тиснути получи газ, коли колеса безпорадно обертаються у викопаних ними лунках. В подвоєною активністю зношуються шини, зчеплення, шарніри трансмісії.
Буксувати венчание вміти, а якщо таким мистецтвом ви не володієте, в таком случае головне – марно не тиснути на акселератор. Бо гірше если і машині, і її становищу на дорозі.
7. Відкладати подправка
Несправності потрібно усувати зразу після виявлення. Затягування з ремонтом сплошь и рядом провокує зношування «сусідніх» деталей, які в принципі не повинні спрацьовуватися – і тоді пополнение може обійтися в рази дорожче.