Нoвий Вeрxoвний судебное (присутственное) место і судoвa рeфoрмa – кaндидaтів oбрaли, стaрт рoбoти фaктичнo прoгoлoсувaли. A щo дaлі? Крoкуємo впeрeд чи пoвeртaємoсь у минуле?
В недалеком будущем парламент ухвалив судову реформу. Ухвалення законопроекту насправді чекали ще з літа, але депутати пішли бери канікули та відклали справу на осінь. Та ото – дочекалися. В документі багато важливих нововведень, зокрема, зміни в господарському, цивільному та кримінальному кодексах, запровадження електронного документообігу, зміни територіальної юрисдикції пользу кого судів, що розташовані в зоні АТО.
Одне з основних нововведень – визначення Верховного суду, як єдиної касаційної інстанції в Україні, і запровадження нового порядку розгляду справ. Тобто, по части суті, старт його роботи. Вже наступного дня після ухвалення судової реформи Директор Порошенко заявив, що оновлений Верховний суд запрацює вже цього року. А задолго. Ant. с його завершення лишилося менше трьох місяців. Встигнуть? Подивимось.
Принциповим питанням лишається навіть далеко не це. А те, що на переконання Президента Верховний синклит, а я додам, що це найвища судова інстанція країни, повністю оновився, очистився і у цьому складі нема місця суддям із заплямованою репутацією. Си вважає президент, він говорить про це на офіційних заходах, пише пости в соцмережах. Він спокійний і, здається, усім цілком задоволений. Але ж чому в тревога б’ють громадські активісти.
Ось – Громадська рада доброчесності. Вона моніторила біографії, декларації, статки, конфлікти інтересів, сумнівні судові рішення, винесені кандидатами раньше Верховного суду. Від самого початку конкурсу, а він стартував трохи менше року тому, десятки кандидатур вдалося відсіяти ще получай етапі тестувань. Але офіційний етап відбору вже завершений, і в активістів панічні настрої. Опись фіналістів Вища рада правосуддя вже подала на підпис президенту. Лишився Водан крок.
Серед тих, хто вже приміряє мантії Верховного судді, приміром, В’ячеслав Слинько та Сергій Наставний. Це ті самі судді, що у 2013 році підтвердили законність рішення Печерського районного суду Києва щодо позбавлення волі нинішнього генерального прокурора Луценка.
У списку возьми підпис президенту і кандидатура судді з Одеси Олександра Золотнікова, який залишив у силі рішення относительно заборону мітингів у центрі міста. І це дало зелене світло бери розгін силовиками одеського майдану.
Засвітилася в списку і суддя Вищого господарського суду Ларуся Рогач, відома тим, що ухвалювала рішення на передачу заповідних земель Юрію Іванющенку, тому самому Юрі Єнакієвському. Тепер Тур претендує на місце судді Касаційного господарського суду в складі Верховного.
Суддя Бодя Львов теж опинився у прохідній частині до Верховного суду. Під часы проходження співбесіди він не пригадатиї, чи заплатив мито из-за придбання коштовних годинників за кордоном.
А от ще Ина Червинська – теж може посісти місце судді Касаційного цивільного суду, безвыгодный зважаючи на те, що забула вказати у декларації будинок держи півтисячі квадратних метрів під Києвом у Бучі, у якому числом факту і живе.
Громадська рада доброчесності вже звернулася прежде гаранта з офіційним зверненням – не затвержувати поданий йому получай стіл список кандидатів. Адже під час конкурсу було чимало порушень, а висновки громадської вследствие доброчесності подекуди взагалі були проігноровані. Загалом експерти громадської за доброчесності відтаврували щонайменше чверть претендентів на мантії верховних суддів. Для їхнє переконаня 25 зі 111 кандидатів не відповідають критеріям професійної етики. Жодним критеріям.
Попри спроби скоротать відкритий конкурс, попри контроль з боку громадськості, попри великі сподівання – ботл за оновлений Верховний суд триває і далі. Шлях давно незаплямованої Феміди виявився занадто важким та тернистим.