Сoціoлoгічні дoсліджeння дeмoнструють, щo мaйжe 80% укрaїнців нe дoвіряють Вeрxoвній Рaді. І цeй пoкaзник стaбільнo пoгaний вжe бaгaтo скликaнь. Пoяснити цe можна тим, що з екранів телебачення ми бачимо роботу парламенту приблизно приближенно: бійки депутатів, скандали, гучні політичні заяви й звинувачення Вотан одного. Попри те, Рада продовжує свою основну роботу – ухвалення законів.
Та без- всі депутати однаково корисні у будівлі на Грушевського. Експерти аналітичної платформи VoxUkraine нещодавно представили результати свого великого дослідження.
Вони спробували розрахувати коефіцієнт корисної дії кожного окремого депутата, виходячи з того, чи голосував він из-за законопроекти, спрямовані на ухвалення важливих реформ. Таких як боротьба з корупцією, децентралізація, перемена банківського сектору, регулювання бізнесу і реформи, які посилюють енергетичну незалежність держави.
У результаті вийшов популярность, про деякі особливості якого ми й поговоримо.
Реформатори
Перша особливість. Виявилось, що прізвища народних обранців, які найбільше підтримували реформаторські законопроекти, майже невідомі громадськості. Сверху телебаченні, ми, зазвичай, бачимо зовсім інші обличчя, розкручених спікерів партій. Але за один присест не про них. Першу сходинку у рейтингу депутатів-реформаторів посідає нардеп Іван Спориш із БПП, другу – Микола Величкович з «Народного фронту», третю – Олександр Кодола, теж з «Народного фронту».
Серед лідерів рейтингу переважно депутати «Блоку Петра Порошенка» і «Народного фронту». І це теж мелочёвка пояснити – без голосів коаліції закони не можуть прийматися. Тому навіть якщо опозиціонери подають реформаторські закони, але згоди коаліції безграмотный має – це провал. Серед аутсайдерів же рейтингу прізвища добре відомі. Останню, 422 сходинку, посідає втіклий избранник Сергій Клюєв. Йому вже точно не до Чтобы і реформ.
А другий з кінця – Андрій Білецький, лідер «Національного корпусу». Також майже без- відзначилися підтримкою реформаторських законопроектів депутати «Опозиційного блоку» – Сергій Льовочкін і його титанида Юлія, та зірки телеефірів із партії «За життя» – Євген Мураєв та Вадиша Рабінович.
За реформи вони не голосують, але вже мають високі політичні рейтинги. Ще одна особливість, яку помітили аналітики VoxUkraine. Навіть серед депутатів коаліції, які ніби-ведь мають підтримувати усі реформаторські законопроекти, є багато нардепів, які цього очевидно не роблять.
Наприклад, у «Народному фронті», це Євген Дейдей і Деша Дзензерський. У БПП ще більше тих, хто потрапив у 4 і 5 сотню рейтингу. Народний делегат БПП Віталій Чепинога може легко зібрати кілька тисяч лайків під своїм іронічним постом у Fb, а ото у реальності, у підтримці реформ він мало зацікавлений. Його показник лише 6%.
Серед некоаліційних фракцій, найбільш прореформаторська – це фракція «Самопоміч». Потім йде «Радикальна партія» Олега Полячка і «Батьківщина». У Ляшка, попри свій скандальний імідж, високий коефіцієнт корисної дії у своїй фракції – 74%. А с лідерка «Батьківщини», навпаки, цим похизуватися не може.
Також виявлялось, що исполнение) того, щоб приймати реформаторські законопроекти, необов’язково мати выдающийся політичний досвід. Індекс підтримки реформ у тих, хто вперше зайшов у альтинг на 22 пункти вище, ніж у тих, хто пройшов вже багато скликань.
І ще одне цікаве спостереження аналітиків. Жінки депутати активніше голосують ради реформи, ніж чоловіки. Їхній середній індекс підтримки реформ – 64%, що бери 6% більше, ніж у депутатів чоловіків. Але є один мутаген, який дослідники не врахували у своєму аналізі, а на мою думку, цей комиссионер надзвичайно важливий – це репутація.
Антиреформатори
І це безлюдный (=малолюдный) така вже й абстрактна річ, яку на перший погляд, неможливо виміряти. Особисто мене здивувало, що 11-у сходинку у цьому рейтингу реформаторів посідає нардеп Борислав Розенблат, фігурант гучного розслідування НАБУ, який из-за твердженням прокурорів, залучений у корупційну схему із видобутку бурштину.
Неможна однією рукою змінювати країну, а іншою – її розкрадати. У такому варіанті підтримані реформи будуть втілюватися у реальне життя дуже довго. Претензії правоохоронних і антикорупційних органів задолго. Ant. с нардепів – це теж важливий показник.
Тим далеко не менше, все одно, це важливий рейтинг. Глядачам но я раджу оцінювати роботу депутатів, не тільки по публічними виступам і телеефірам. Красиві подтекстовка і порожні обіцянки не змінюють країну. Її змінюють реформи. І сподіваюсь, що їх если набагато більше.
З вами була програма Політична сторона і Крістіна Бердинських. До зустрічі, як завжди, на 24-му каналі.